PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY ÚVODNÍ STRANA KONGRESOVA TURISTIKA AKTIVNI DOVOLENA CIRKEVNI PAMATKY KOUZLO HRADU A ZAMKU LAZNE ZLATA PRAHA KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ USTECKY KRAJ MORAVSKOSLEZSKY KRAJ ZLINSKY KRAJ OLOMOUCKY KRAJ JIHOMORAVSKY KRAJ PARDUBICKY KRAJ KRALOVEHRADECKY KRAJ LIBERECKY KRAJ VYSOCINA PRAHA STREDOCESKY KRAJ USTECKY KRAJ JIHOCESKY KRAJ PLZENSKY KRAJ KARLOVARSKY KRAJ FOLKLORNÍ SDRUZENÍ ČESKÉ REPUBLIKY CESKY ROZHLAS BESKYDY-VALASSKO SLEZSKA HARTA CZECH TOURISM
Čtvrtek 08.12.2022
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík ČR
ZÁKLADNÍ INFORMACE
  Základní informace o ČR
Česká NEJ
Kraje ČR
Turistické regiony
Turistické oblasti
Města a obce
Euroregiony
Mikroregiony a sdružení
Pohádkové regiony
AKTUALITY A AKCE
  Aktuality
Databanka akcí
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
PRAHA SRDCE EVROPY
  Město PRAHA
Pražská informační centra
Kalendář akcí v Praze
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Zdravotní pojištění
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
Kongresy a konference
Veletrhy a výstavy
Turistika a volný čas
  Informační centra
Kultura a zábava
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Aktivní dovolená
Pěší turistika
Agroturistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Sport a relaxace
Klub českých turistů
Cestovní kanceláře
Folklor a tradice
  Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Příroda a její ochrana
  Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Obchod a služby
  Služby motoristům
Nákupní centra
PODPORA PODNIKÁNÍ
  Investiční příležitosti
Finanční sektor a pojištění
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba
Království perníku

Ostrava [ Území ]

OSTRAVA

Město Ostrava bylo založeno v 1. polovině 13. století při českopolské hranici, na dávné trase obchodní cesty od Baltského ke Středozemnímu moři. První písemná zmínka o městě na soutoku řek Ostravice a Lučiny pochází z roku 1267.

Vstupní prostor Moravské brány byl osídlen již před třiceti tisíci lety lovci mamutů, kteří na vrchu Landek jako první na světě používali k udržování svých ohnišť kamenné uhlí z dodnes na povrch vystupujících slojí. Odtud též pochází světově unikátní torzo sošky ženy, tzv. "petřkovická Venuše", zhotovené pravěkým umělcem z krevele. Součástí přírodní a historicko-geologické rezervace vrchu Landek s atraktivní sítí naučných stezek je i areál Hornického muzea v objektech bývalého Dolu Anselm, dokumentující historii dobývání uhlí, jež spolu s hutnictvím osudově ovlivnilo nedávnou historii i tvář města. Součástí prohlídky je i atraktivní návštěva důlní štoly z počátku 19. století. Ostravský vrch Landek - unikátní součást světového přírodního a kulturního dědictví, byl doporučen k ochraně UNESCO.

Tradičním centrem města je hlavní, dnes Masarykovo terasy, přístupné veřejnosti, lze za pěkného počasí shlédnout celé město náměstí, jemuž vévodí renesanční věž Staré radnice ze 16. století (nyní sídlo Ostravského muzea) a mariánský morový sloup z roku 1702. Procházka rozsáhlou pěší zónou v památkově chráněném historickém jádru města nabízí poznání významných památkových objektů se zajímavými ukázkami secese, kubismu, funkcionalismu i historizujících slohů.

Novodobou dominantou města je 86 m vysoká věž Nové radnice z roku 1930 (sídlo Magistrátu města Ostravy), z jejíž vyhlídkové i podhůří Beskyd a Jeseníků.

K atraktivitám města patří i dřevěný kostel sv. Kateřiny v Hrabové z roku 1543, který je součástí jedinečného souboru slezských dřevěných kostelů. Největší bludný balvan v České republice lze shlédnout u hlavní brány Nové huti v Kunčicích.

Poznání tichého světa lužních lesů nabízejí turistické stezky Chráněné krajinné oblasti Poodří, v jejímž sousedství ve Staré Bělé je vyhledávané centrum jezdectví. Vděčným místem rekreace, odpočinku a zároveň poznání je rozsáhlý areál zoologické zahrady v Michálkovicích. U severní hranice města v bezprostřední blízkosti polských hranic v Šilheřovicích, leží areál šilheřovického zámku, někdejšího letního sídla rodiny Rothschildů, s překrásným anglickým parkem a skvěle udržovaným golfovým hřištěm s 18 jamkami. Na jih od města v nedalekých Klimkovicích-Hýlově vyrostly po roce 1990 moderní architektonicky velmi zajímavé a dnes již také vyhledávané jodové lázně pro léčbu pohybového ústrojí.


Zdroj:
TRAVELprofi
Měsíčník pro turistický ruch

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Území
AKTUALIZACE: uživatel č. 508 org. 2, 23.03.2005 v 08:58 hodin
Copyright 1998-2022 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
VELETRHY
    FOLKLORNÍ AKCE A FESTIVALY
    TURISTIKA